Публікації

Показано дописи з жовтень, 2022

Журналістика та медіа

Зображення
Користувачів Сумської обласної універсальної бібліотеки продовжуємо знайомити з цікавим довідником, орієнтованим на працівників медіапростору. Більш ніж 100 статей цього довідника інформують про центральні поняття медіасуспільства. У них наведено визначення понять, розглянуто стан досліджень, подано списки рекомендованої літератури, а також запропоновано коментарі поточних подій у медіасфері. Укладачі та автори цього довідника – провідні фахівці в галузі теорії комунікації, медіазнавства й журналістики – особливу увагу приділили змістовній точності, мовній прозорості, практичній наочності з урахуванням міжнародної перспективи. Редактори цього довідника – професори журналістики, теорії комунікації та політології в університеті м. Гамбурга. Журналістика та медіа: Довідник. – К.: Центр Вільної Преси, Академія Української Преси, 2011. – 529 с. Запрошуємо до Відділу документів іноземними мовами. Довідник знаходиться у вільному доступі.

28 жовтня зустріч з психологинею арттерапевткою Іванною Голуб

Зображення
  Запрошуємо на Zoom-зустріч з психологинею Іванною Голуб, вже цієї п’ятниці. Іванна Голуб – психологиня, письменниця, громадська діячка, волонтерка, авторка дев’яти книг, арттерапевтка. Посилання на зустріч: https://us04web.zoom.us/j/6484362042... Індифікатор конференції: 648 436 2042 Код доступу: 181022 Чекаємо на Вас!

ОНЛАЙН-ШКОЛА ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ «БІБЛІОТЕКИ СУМЩИНИ В РЕАЛІЯХ ВІЙНИ»

Зображення
26 жовтня в Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці на платформі Zoom відбулося заняття онлайн-школи професійної майстерності «Бібліотеки Сумщини в реаліях війни» до якого долучилися близько 50 представників бібліотечної спільноти області. Головна мета заходу – не тільки обмін новітнім досвідом, напрацюваннями, методиками з метою вдосконалення роботи в теперішніх реаліях, а й підтримка колег в цей надзвичайно складний час. З вітальним словом до бібліотечної спільноти області звернулися начальник управління культури Сумської обласної державної адміністрації Олена Мельник та виконуюча обов’язки директора обласної універсальної наукової бібліотеки Валентина Кальченко. Модератор заходу – заступник директора обласної універсальної наукової бібліотеки Світлана Острога, підготувала презентацію «Трансформація бібліотечної діяльності у Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці у воєнний час». Спеціалісти науково-методичного відділу проаналізували стан справ в бібліотеках о...

Імре Кальман – поетика «легкого жанру»

Зображення
Сьогодні в Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся захід «Імре Кальман – поетика «легкого жанру», на якому були присутні мистецтвознавець Ганна Приходько, мистецтвознавці, гості бібліотеки. Учасники зустрічі ознайомились з життям і творчістю композитора, переглянули відеопрезентацію, книжкову виставку, а також мали можливість насолодитися аріями з улюблених оперет Імре Кальмана у виконанні артиста-вокаліста Максима Шолоха та артистки-вокалістки Вікторії Морозової Сумського національного театру ім. М. Щепкіна. Український переклад арій – Ганни Приходько. Музика оперет Імре Кальмана – уособлення торжества життя. Її святковість, легкість і краса не залишають слухачів байдужими. Чарівні звуки музики подарували присутнім годину душевного відпочинку. Імре Кальман: штрихи до портрета

Промисловий феномен Генрі Форда

Зображення
Генрі Форд – американський промисловець, засновник «Форд Мотор Компані», винахідник і власник низки заводів з виробництва автомобілів. Представлений ним автомобіль моделі Т поклав початок справжній революції в американській промисловості, а сам Форд став одним із найбагатших і найвідоміших людей у світі. Його прагнення систематично знижувати витрати призвело до багатьох технічних і ділових інновацій. Переважну частину свого величезного багатства Форд залишив фонду його імені, але закріпив за своєю родиною право на довічне управління компанією. У своїй книзі «Моє життя та робота» він детально описує, яким чином досягнув успіху у виробництві наймасовішого автомобіля світу. Пропонуємо вашій увазі буктрейлер на книгу Генрі Форда «Моє життя та робота».

Поетичний марафон «Читаємо поезію Сумщини разом: Олександр Олесь»

Зображення
В жовтні працівники відділу абонементу для юнацтва спільно з третьокласниками ССШ №1 читали вірші поета, нашого земляка Олександра Олеся. В дитинстві ще… давно, давно, колись  я вибіг з хати в день майовий.  Шумів травою степ шовковий,  сміявся день, пісні лились…  Перші вірші Олесем були написані ще в дев’ятирічному віці, і надихала майбутнього поета природа. Весь божий світ сміявсь, радів…  Раділо сонце, ниви, луки…  І я не виніс щастя-муки,  і задзвеніли в серці звуки,  і розітнувсь мій перший спів.  Далі вірші для дітей поет почав писати, коли народився первісток – син Олег. Олександр Олесь прагне полегшити своєму сину шлях до пізнання величного світу природи, оволодіння азбукою, а тому складає для нього алфавіт віршами. Діти вподобали та читали вірші «В небі жайворонки в’ються», «Дві хмароньки», «Каченята», «Сон», «Метелики»… А окремі розділи поеми «Княжа Україна» прочитали разом. Окрема розмова відбулася про перебування О. Олеся в Сумах...

Разом ми сила!

Зображення
Сьогодні бібліотекарі відділу абонементу Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки провели захід «Разом ми сила! Разом ми не боїмося жити» для вихованців комунальної установи Сумської міської ради «Сумській міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» відділення денного перебування «Злагода». Проводився захід з метою залучення людей з обмеженими вадами до систематичних занять фізичною культурою і масовим спортом, популяризації здорового способу життя, підтримки дружніх відносин. Цікавим було для дітей дізнатись про історію олімпійських ігор та легендарного сумчанина скорохода Володимира Голубничого, якого знають у всіх куточках планети. На завершення вихованці прийняли участь у змаганнях: шашки, дартс, боулінг, міні-баскетбол. Ці змагання стали яскравими завдяки активності учасників та учасниць! Загальні результати змагань - наступні: переміг спорт! Бібліотекарі абонементу відзначили учасників смаколиками. Так тримати!

Медійна та інформаційна грамотність для суспільного блага

Зображення
Інфо-медійна грамотність — одна з ключових компетенцій, яка сьогодні потрібна кожній людині, особливо коли триває повномасштабна війна росії проти України. У нинішній екосистемі складних, а іноді й суперечливих інформаційних потоків важко просувати суспільні цінності, якщо громадськість знесилена перед викликами та загрозами. Це спонукає суспільство активніше застосовувати цифрові технології в повсякденному житті та на роботі, підтверджує важливість медійної та інформаційної грамотності в епоху цифрових технологій. Кожна людина має бути медійно та інформаційно грамотною, щоби розуміти стан справ, сприяти безпечному використанню інформації та зручним можливостям спілкування.

English Speaking Club Pre–Intermediate. Вивчаємо англійську

Зображення
English Speaking Club Pre–Intermediate - продовжуємо розвивати навички англійської. Сьогодні читали, ділились враженнями та обговорювали твір американського письменника Кріса Роуза “The interesting most boring man in the world”. Вчити англійську – весело та цікаво! #освітній_простір

Нескореному борцеві за волю і незалежність свого народу Пилипу Орлику - 350 років від дня народження

Зображення
Пилип Орлик відстоював ідею незалежності України. Великий гетьман привертав увагу європейських володарів до трагічної долі рідної країни. Невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.

20 жовтня – Міжнародний день педіатрії

Зображення
Педіатрі́я (від грец. παιδίον - дитина та грец. ιατρεία - лікування) - галузь у медичній науці, головним завданням якої є збереження або повернення здоров'я дитині, щоб дозволити їй у повній мірі реалізувати свій вроджений життєвий потенціал. На сьогодні ця наука охоплює вчення не лише про хвору, але й про здорову дитину. Сучасна педіатрія має на меті попередити захворювання, чи звести до мінімуму наслідки вже існуючого. Саме педіатр консультує батьків з приводу того, як виростити малюка максимально здоровим, веде дитину аж до її повноліття. З виданнями присвяченими даній тематиці, можна ознайомитися у фондах Сумської ОУНБ.

Козацькі розваги разом з бібліотекою

Зображення
  19 жовтня відбулася літературно-ігрова зустріч «Козаки – борці за волю, за народ, щасливу долю» у комунальній установі Сумської міської ради «Сумській міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» відділення денного перебування «Злагода», яку провели фахівці Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки. Проведено історичний мікс "Моя Україна - колиска козацької волі", присутні відповідали на питання вікторини «Ми козаки, ми гордість України», брали участь у козацьких розвагах та іграх. Відвідувачі заходу ознайомились з книгами про славні козацькі звичаї, про видатних представників козацької доби та переглянули мультфільм «Як козаки з турками воювали». На завершення зустрічі всі учасники отримали дипломи справжніх козаків та смаколики.

Мистецький вечір «Першовідкривач українського авангарду»

Зображення
  У відділі мистецтв у теплій дружній атмосфері пройшов мистецький вечір «Першовідкривач українського авангарду», присвячений 85-й річниці від дня народження видатного українського мистецтвознавця Д. О. Горбачова. Організаторами цього заходу були обласна наукова бібліотека, обласний художній музей ім. Н. Х. Онацького, кафедра образотворчого мистецтва, музикознавства та культурології СумДПУ ім. А. С. Макаренка. Своїми враженнями від спілкування з ювіляром поділилися кандидат мистецтвознавства, доцент СумДУ С. І. Побожій, директорка художнього музею Н. С. Юрченко, поет і журналіст О. В. Вертіль, художник І. Ю. Швачунов. Дмитро Омелянович не раз бував на Сумщині, досліджував творчість художників, чиє життя пов’язане з нашим краєм: Казимира Малевича, Давида Бурлюка, Олександра Богомазова. Окрасою книжкової виставки, яку підготували співробітники відділу мистецтв, став випуск журналу «Антиквар», присвячений Олександру Богомазову, в якому опублікована стаття Дмитра Омеляновича. Наприкінц...

Всеукраїнський науково-практичний семінар-презентація «Мистецтвознавчі і культурологічні видання сьогодення: тенденції та перспективи»

Зображення
  20 жовтня в бібліотеці відбудеться Всеукраїнський науково-практичний семінар-презентація «Мистецтвознавчі і культурологічні видання сьогодення: тенденції та перспективи», що продовжує низку науково-просвітницьких заходів, які кафедра образотворчого мистецтва, музикознавства та культурології Навчально-наукового інституту культури і мистецтв Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка проводить спільно з відділом мистецтв Сумської ОУНБ.

Створюй себе та змінюй Україну

Зображення
XXI століття є часом викликів для України та світу в цілому, зокрема, у контексті досягнення Цілей сталого розвитку. Позитивні зміни можливі лише за умови усвідомлення персональної відповідальності кожного громадянина перед суспільством та самим собою. Символічним стало запровадження Всеукраїнського дня відповідальності людини у 30 річницю Незалежності України (2021), адже новітня тридцятирічна історія України це, в тому числі, історія того, як народ бере на себе відповідальність за розвиток країни, її стратегічний курс, збереження суверенітету, незалежності та державності загалом

19 жовтня – День відповідальності людини

Зображення
Всеукраїнський День відповідальності людини – державне свято України, яке, починаючи з 2021 року, відзначається 19 жовтня у день народження Богдана Гаврилишина, автора «Декларації відповідальності людини». Мета відзначення дня – якісне перетворення українського суспільства у контексті розуміння та підвищення рівня відповідальності, а також вшанування пам’яті великого українця. Ініціатива встановлення Всеукраїнського дня відповідальності людини належить Фонду родини Богдана Гаврилишина. Україна стала першою країною у світі, що прийняла День відповідальності людини, як загальнодержавне свято. У 2014 році Богдан Гаврилишин створив змістовний та лаконічний документ – «Декларацію відповідальності людини», у 15 пунктах якої відобразив різні рівні відповідальності, від особистої до відповідальності на рівні країни та світу. Вони можуть стати дороговказами до більш демократичного, інклюзивного та ефективного суспільства. «Декларація відповідальності людини». 1. Говори правду, будь чес...

XVI Всеукраїнська школа керівника «Бібліотеки для юнацтва: можливості та реалії»

Зображення
18 жовтня 2022р. відбулася XVI Всеукраїнська школа керівника «Бібліотеки для юнацтва: можливості та реалії», організована Державною бібліотекою України для юнацтва та Тернопільською обласною бібліотекою для молоді.   Участь в онлайн-школі взяли керівники юнацьких бібліотек України. Сумську область представляла заступник директора по роботі з юнацтвом Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки Лариса Титаренко. Основна концепція заходу викликана сучасними проблемами популяризації читання молоді в умовах воєнного стану. Під час онлайн-спілкування учасники обговорили ситуацію з організації роботи молодіжних бібліотек України, особливо в регіонах, які зазнають найбільшої агресії з боку рф.   В ході онлайн-заходу відбулася змістовна розмова колег: ділилися практиками та досвідом, обговорювали виклики з якими зіткнулися, розглядали питання актуалізації бібліотечних фондів.

Від славетного минулого до динамічного майбутнього

Зображення
(до 125-річчя з дня заснування Іванівської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України) zoom – конференція 18 жовтня на платформі ZOOM відбулась науково-практична конференція «Від славетного минулого до динамічного майбутнього» за участю науковців та фахівців АПК с. Сонячного Охтирського р-ну, науковців і студентів природничо-географічного факультету Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка і фахового коледжу Сумського національного аграрного університету, працівників відділу документів з природничих і аграрних наук обласної бібліотеки (58 осіб). Нині Іванівська дослідно-селекційна станція Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України, що знаходиться в Сонячному, відзначає ювілей – 125 років із дня заснування. На заході згадали історію створення однієї з перших не тільки на території Сумщини, а й загалом на Україні дослідної установи, слухали про здобутки наук...

Дитяча книга в дарунок

Зображення
Благодійна організація Клуб «Шанс» подарувала нашій книгозбірні чудову дитячу книгу Катерини Павлової «Стань дослідником туберкульозу». Видання складається з практичних завдань дітям та дорослим для максимально ефективного набуття важливих знань про фізичне та психологічне здоров’я. Книга у легкій і цікавій формі розповідає про здоров’я, імунітет і туберкульоз, має ілюстрації, розмальовки, письмові та активні завдання. Видання буде корисним для індивідуальної так групової роботи з дітьми у спілкуватись про інфекційні захворювання та власне здоров’я. Книга створена на замовлення Партнерства «Зупинимо туберкульоз. Україна», секретаріатом якого виступає ВБО «Конвіктус Україна», завдяки підтримці американського народу надана Агенством США з міжнародного розвитку (USAID), шляхом фінансування поєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні».

Виставка патріотичних колажів «Від мистецтва до перемоги»

Зображення
Сьогодні, 17 жовтня 2022 року в Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася зустріч з сумською вишивальницею, поетесою Ксенією Шпилька. Майстриня презентувала свою виставку патріотичних колажів «Від мистецтва до перемоги», композиція яких складається з вишитих робіт Ксенії та військових речей її чоловіка. Колажі мають потужний зміст, зрозумілий кожному. Унікальність робіт майстрині в тому, що орнаменти вишивки вона розробляє власноруч. Діамантом серед вишитих робіт є футболка з вишитим обличчям захисника Азовсталі «Волиною», майором ЗСУ, що нещодавно повернувся з полону. Цю футболку пані Ксенія хоче передати на міжнародний благодійний аукціон, щоб виручені кошти пішли на підтримку українських воїнів. В рамках цього заходу в бібліотеці можна придбати листівки за благодійні внески. Виручені кошти підуть на парафін для окопних свічок, які виготовляють працівники обласної універсальної наукової бібліотеки в рамках акції «Окопні свічки – захисникам України!». Час від часу...

«Харчова промисловість – стратегічна галузь національної економіки»

Зображення
День працівника харчової промисловості святкують в третій декаді жовтня. Вперше професійне свято День харчовика з’явилося у минулому столітті у 1966 році. В Україні відзначається щорічно згідно з Указом Президента України від 8 серпня 1995 року. Харчова промисловість – одна з найважливіших галузей господарського комплексу нашої держави. Підприємства харчової та переробної промисловості грають велику і провідну роль у питаннях забезпечення населення продовольчими товарами в усьому світі, оскільки турбота про хліб насущний завжди була однією з головних турбот людства. Працівники харчової промисловості постійно покращують якість своєї продукції, розширюють доступний асортимент продуктів. До Дня працівників харчової промисловості у відділі документів із економічних і технічних наук організовано перегляд «Харчова промисловість – стратегічна галузь національної економіки», на якому представлена література з питань технології харчового виробництва, менеджменту, методів контролю якості продук...

Нація нескорених: від козацтва до сьогодення!

Зображення
До Дня українського козацтва та Дня захисників та захисниць України, що відзначається 14 жовтня, в читальному залі для юнацтва розгорнута книжкова виставка «Нація нескорених: від козацтва до сьогодення!», присвячена історичним подіям козацької доби, найбільш яскравим постатям Війська Запорізького та сучасної героїчної боротьби за свободу нашої держави. Багато цікавих фактів можна дізнатися зі сторінок історичної, художньої, довідкової літератури про державну діяльність українських вояків, їх героїчну звитягу, походи, про життя та побут козаків на Січі, про славні звичаї, традиції та легенди. Читачі можуть ознайомитись з матеріалами, які занурюють у неймовірну атмосферу славних часів козацької доби, адже козацтво є носієм гетьманського коду предків, було гордістю, силою та опорою протягом багатьох століть. Не випадково, свято українського козацтва співпадає з Днем захисників та захисниць України. На виставці також представлено матеріали про подвиги сучасних воїнів-захисникі...

«Ніхто крім нас. Нащадки українського козацтва»

Зображення
14 жовтня, у День Покрови Пресвятої Богородиці, українці відзначають День захисників і захисниць України та День козацтва. Дата 14 жовтня вибрана не випадково. З давніх-давен Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Саме на свято Покрови в Україні відбувалася Велика рада, де обирали гетьмана і визначали, як козацтву жити далі. Образ козака як українського лицаря і захисника рідної землі близький кожному українцю. Нині, під час повномасштабного вторгнення Росії, наші воїни захищають від ворожих куль та ракет рідну землю. Вони сміливі, їхня відвага вражає весь світ. Ми пишаємося нашими воїнами – нащадками козаків. До цієї важливої дати у відділі періодичних видань Сумської ОУНБ організовано загальнобібліотечний перегляд «Ніхто крім нас. Нащадки українського козацтва».

Українці: історія нескорених

Зображення
14 жовтня для українців незвичайний день: одне з найулюбленіших і шанованих у народі свят Покрови Пресвятої Богородиці наповнилось новими смислами, поєднавшись із Днем українського козацтва та Днем захисників і захисниць України. Усі ці свята дуже взаємопов’язані і виникали послідовно. З давніх давен для кожного українця козак - це лицар і захисник рідної землі та всіх знедолених, як і Пресвята Богородиця, яку козаки вважали своєю покровителькою. Саме на свято Покрови в Україні відбувалася Велика рада, де обирали гетьмана і визначали, як козацтву жити далі. Тому з 1999 року День українського козацтва встановлено для святкування саме 14 жовтня. ХХ століття – час відновлення боротьби за незалежність українського народу – поєднало давнє героїчне минуле з героїчним прийдешнім і козацькі традиції боротьби за Україну підхопили вояки Української Народної Республіки та Української повстанської армії. Не випадково днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови. Початок ХХІ століття д...

Арт-терапія у «Родинному колі»

Зображення
Сьогодні, на засіданні клубу «Родинне коло» (абонемент Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки) відвідувачі продовжили займатися плетінням з ниток, яке є одним із напрямків арт-терапії. Сам процес плетіння допомагає людині розслабитись, зняти стрес та життєве напруження, що дуже актуально в наш час.

Прометей української душі і духу

Зображення
11 жовтня виповнюється 80 років від дня народження визначного українського письменника, політика, борця за свободу і незалежність України, Володимира Яворівського. Творчість письменника є незгасаючою свічкою пам’яті, свічкою сумління та прозріння, що переростає у нев'янучу силу народу, нації, держави

Дякуємо за підтримку!

Зображення
 У ці дуже тривожні для України дні в Сумах сталася радісна подія - київське видавництво ArtHuss / arthuss.com.ua (директор Костянтин Кожемяка) надіслало в дарунок відділу мистецтв Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки нові книжки! З продукцією видавництва ArtHuss люди творчих професій знайомі давно. Книги цього видавництва представлені в фонді відділу мистецтв і користуються незмінною популярністю у користувачів. На жаль, через фінансові проблеми бібліотека не може зараз замовляти необхідну літературу в належній кількості. Висловлюємо щиру вдячність засновнику і директору видавництва Костянтину Кожемяці за щедрий дарунок! Детальніше про історію, основні напрямки роботи, цікаві прєкти цього видавництва та його книжкову продукцію можна дізнатися з наступної публікації. Чергова благодійна акція стала можливою за підтримки нашого вірного друга – київської мистецтвознавиці Галини Алавердової яка опікується поповненням фондів Сумської обласної наукової бібліотеки літерат...

Увага!

Зображення
На жаль, через складну ситуацію пов’язану із вчорашніми подіями в Україні відкриття виставки колажів Ксенії Шпилька сьогодні об 11:00 не відбудеться!   Відкриття виставки переноситься на 17.10.22 об 11:00. Всім мирного і тихого дня!  

На гостини до Книги

Зображення
Книжки – джерела світлих мрій, Лиш взяти варто їх у руки. Бібліотеки ж – храм святий Книжок, духовності, науки. О. Афонін   Є багато див на землі, створених природою і зроблених людиною. Та чи не найбільше диво з див – книга. З’явившись багато тисячоліть тому, книга стала основним засобом збереження та передачі інформації від людини до людини, від покоління до покоління. Зараз вже користуються книжками нового, проте дуже зручного формату – електронного. Але це зовсім не означає, що ера паперових книг пройшла. На гостини саме до паперової книги в Сумську обласну універсальну наукову бібліотеку завітали разом з батьками учні 3-го класу ЗОШ № 17. Працівники відділу обслуговування користувачів познайомили гостей з найбільшою книгозбірнею нашої області, з послугами та можливостями сучасної бібліотеки. Діти мали нагоду потримати в руках та переглянути деякі незвичайні книги з фонду бібліотеки: книгу, якій понад 200 років; найменші книги, розмір яких лише 5,5см. ...

Берегиня української пісні

Зображення
10 жовтня легендарна українська співачка, народна артистка України, лауреатка Шевченківської премії, Герой України Ніна МАТВІЄНКО святкує свій ювілейний день народження. Спів Ніни Матвієнко підкорив серця слухачів в десятках країн чотирьох континентів. Її голос – неповторний, безпомилково впізнаваний серед мільйонів інших. Для всього світу вона давно стала уособленням української народної пісні – «українським соловейком», голосом якого сміється і плаче Україна. Репертуар співачки вражає – понад 250 народних пісень та творів українських композиторів – колядки і щедрівки, веснянки, псалми, плачі, весільні, колискові, жартівливі й танцювальні пісні. Виконувала вона й академічну музику. Творчості виконавиці присвячені сотні публікацій. Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» 2017 року видав бібліографічний покажчик «Життя у пісні», де зібрані матеріали про життєвий і творчий шлях співачки. Серед бібліотек, які брали участь у його створенні, була і Сумська обласна наукова...