Публікації

Показано дописи з квітень, 2021

НАШ ЗЕМЛЯК БОРИС РЕНСЬКИЙ – ЗІРКА ВІТЧИЗНЯНОГО ДЖАЗУ

Зображення
30 квітня – Міжнародний день джазу. У цей святковий день ми хочемо пригадати ім’я нашого земляка Бориса РЕНСЬКОГО – колись дуже відомого, а зараз призабутого діяча вітчизняного естрадного мистецтва. Майбутній керівник одного з найпопулярніших джазових колективів Борис Борисович Ренський (Брандорф) народився 13 вересня 1903 року в Сумах в родині власника пекарні. Свідчення про це ми знаходимо у краєзнавчих виданнях. Так, у книзі М.В.Сергієнко «Путешествие с дилетантом, или Мой Дом в интерьере Троицкой» читаємо наступне: «На углу нынешней площади Свердлова лет 20 тому назад стоял белый одноэтажный домик с выходом по двум ступеням. Это была бывшая пекарня и булочная Бориса Борисовича Брандорфа. Он сам торговал за прилавком в красной феске, с усами. Его средний сын Борух был музыкантом – знаменитый Борис Ренский, соперник Утесова» (1, с. 42). Подібну інформацію знаходимо і у спогадах про роки дитинства (1911–1922) сумчанки Ірини Литкевич. Вона згадує про садибу архітектора Шольца, що знах...

ВЕЛИКОДНЯ ЛИСТІВКА

Зображення
Великдень – одне з головних свят у християнській традиції, а великодня художня листівка – не тільки особливий вид графічного мистецтва та святковий сувенір. Це візитна картка часу, цінне джерело досліджень для мистецтвознавців, істориків, етнографів.

ТЕРПСИХОРА ЗАПРОШУЄ ДО БІБЛІОТЕКИ

Зображення
Сучасна бібліотека – це не тільки простір для читання, тиша і шурхіт книжкових сторінок. Це можливість цікаво провести вільний час, отримати позитивні емоції та приємні враження, навчитися чомусь новому. 29 квітня – Міжнародний день танцю, добра нагода пригадати цікаві заходи, присвячені цьому дивовижному виду мистецтва. Надовго запам’ятався відвідувачам Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки минулорічний VIII Діамантовий бал «Зимові акварелі», який організував Ансамбль сучасного бального танцю «SWAY», що діє при Сумському національному аграрному університеті. Танцюристи хобі-класу (керівник Yuri G. Sergeiev) порадували присутніх майстерним виконанням бальних танців.  З цікавою ініціативою виступили постійні користувачки і друзі відділу мистецтв Вікторія та Ганна Гавриленко. Вони провели біля бібліотеки майстер-клас з народної хореографії та музикування, долучитися до якого могли всі охочі.  Щиро вітаємо зі святом наших читачів-хореографів та всіх шанувальників т...

Книжкова весна в бібліотеці

Зображення
Весна – пора оновленняі цвітіння, чудовий час, коли хочеться читати книги, наповнені радістю, любов’ю і вірою в краще.   Сумська ОУНБ запрошує на віртуальний День інформації, присвячений новим надходженням краєзнавчих видань місцевих видавництв. До вашої уваги наукова література з розвитку інформаційно-цифрової компетентності педагогів, про місце і роль політики в житті суспільства,добірка книг з вирощування конопель.   Прикрашають День інформації художні твори наших талановитих земляків. Ці книги надихають на зміни і створюють особливий настрій легкості і радості буття. Знайдіть своїх авторів та свої книги.

29 квітня - Міжнародний день танцю

Зображення
  Гопак — традиційний український народний танець запорозького походження. Назва танцю походить від вигуку «гоп!» під час його виконання, а також слів «гопати», «гупати», «гопкати». Розмір — 2/4. Гопак виник у побуті Війська Запорозького. Спочатку виконувався чоловіками; сучасний гопак танцюють чоловіки й жінки, однак чоловіча партія залишається провідною. У виконання гопака включаються елементи хореографічної імпровізації: стрибки, присядки, обертання й інших віртуозних танцювальних рухів. Існують різні варіанти гопака — сольний, парний, груповий. Гопак нерідко має величний, героїчний характер.

28 квітня – Всесвітній день охорони праці

Зображення
Щорічно 28 квітня у понад 100 країнах світу відзнача­ють Всесвітній День охорони праці. До цієї дати відділ абонементу підготував відео-презентацію.

Флеш-семінар «Спілкуємось. Вчимося. Практикуємо»

Зображення
 57 фахівців публічних бібліотек Сумщини, представників територіальних громад зібрав флеш-семінар в режимі онлайн «Спілкуємось. Вчимося. Практикуємо». Учасників заходу привітала Ольга Мальченко, головний спеціаліст відділу культурно-мистецької діяльності і навчальних закладів управління культури Сумської обласної державної адміністрації. Як бібліотекам під час карантинних обмежень продовжувати реалізацію своєї місії, знайти можливості для активної діяльності та поєднання безпечних умов для своїх користувачів, не втратити зв'язок з користувачем, як наблизити бібліотеки до якісно нового рівня роботи? Флеш-семінар надав можливість керівникам та спеціалістам бібліотек Сумщини долучитися до обговорення цих питань, обмінятися думками, поділитися досвідом роботи.

Охорона праці – запорука життя

Зображення
Охорона праці є важливою складовою будь-якого підприємства, визначаючи людину як головну цінність, адже безпека і здоров'я працівника понад усе. Основною метою охорони праці є створення безпечних умов трудової діяльності людини, забезпечення її високої та ефективної працездатності.

Біль і тривоги Чорнобиля: 35 років катастрофи на ЧАЕС

Зображення
26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства - вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Ця трагедія забрала життя десятків тисяч людей, завдала шкоди здоров'ю десяткам мільйонів. Її наслідки ще відчують на собі майбутні покоління. Пам'ять про трагедію назавжди залишиться відкритою раною в душі нашого народу.  

«Чорнобиль – це набат і біль»

Зображення
26 квітня виповнюється 35 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС – найбільшої техногенної та гуманітарно-екологічної катастрофи світового масштабу. Пропонуємо презентацію «Чорнобиль – це набат і біль».

130 років із дня народження видатного композитора Сергія Прокоф’єва

Зображення
Сьогодні виповнилось 130 років із дня народження видатного композитора Сергія Прокоф’єва, що народився 23 квітня 1891 року в маєтку Сонцівка, Бахмутського повіту, Катеринославської губернії (нині – село Сонцівка Покровського району Донецької області, Україна) Пропонуємо до перегляду відеоролик про цікаві факти з його життя.

УМАНСЬКЕ ДИВО

Зображення
Щорічно у другій половині квітня проводяться Дні заповідників і національних парків – міжнародна екологічна акція на підтримку заповідної справи. Природно-заповідні території України – це місця особливої, винятково красивої природи. Вони бережно захищені від руйнівного людського впливу та водночас відкриті для кожного, хто хоче насолодитися їхньою красою. Уманський державний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України – шедевр світового садово-паркового мистецтва. Заснований парк у 1796 році багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким, який подарував його своїй коханій дружині Софії. Ідея створення парку в романтичному стилі з використанням римської та грецької міфології належала самій Софії, яка була гречанкою. Автор топографічного і архітектурного проєкту польський інженер Людовиг Метцель зумів на полотно природи покласти образи безсмертних героїв гомерівських «Одісеї» та «Іліади». Естетичні принципи садово-паркового мистецтва на зламі ХVІІІ і ХХ ст., що поєднували ідеї Просвітни...

Психологія стресу та способи боротьби з ним

Зображення
Щорічно 16 квітня світ відзначає День обізнаності про стрес. Стрес є причиною багатьох захворювань. Він послаблює імунітет, порушує роботу всіх систем організму. Поряд з цим, стрес також слід розглядати як захисну реакцію організму на зовнішні впливи. Про особливості стресових ситуацій та способи їх подолання дивіться у відеоролику «Психологія стресу та способи боротьби з ним».

РОМАН БАЛАЯН. КІНО ЯК СВЯТО НАТХНЕННЯ

Зображення
15 квітня святкує свій ювілейний день народження відомий український кінорежисер, сценарист і продюсер РОМАН БАЛАЯН. Славному сину вірменського народу ми присвячуємо відеопрезентацію, підготовлену в рамках проєкту "Бібліотека - центр діалогу культур"

Космічний літопис України

Зображення
Українські вчені розвинули ідеї міжпланетних перельотів, та проробляли теорії ракетної техніки. Українські підприємства посідали й продовжують займати передові позиції в світовій космонавтиці. Враховуючи значний внесок працівників ракетно-космічної галузі України у наукові дослідження, створення сучасної ракетно-космічної техніки та впровадження високих космічних технологій 12 квітня відзначається День працівників ракетно-космічної галузі України. Відділ документів із економічних і технічних наук організував онлайн-перегляд літератури «Космічний літопис України», де представлено видання про українських конструкторів, вчених, науковці, що зробили значний внесок у розвиток світової космічної науки.

Без права забуття

Зображення
 

Весняна толока

Зображення
 Сьогодні погода нас порадувала весняним теплом, тому користуючись цим працівники бібліотеки долучилися до весняної толоки, благоустрою території біля будівлі бібліотеки. Очистили від сміття узбіччя дороги, що поряд з бузковою галявиною, посадили саджанці вишень.

Історія в обличчях…(До 375-річчя від дня народження Івана Скоропадського)

Зображення
Іван Ілліч Скоропадський (1646 – 1722рр.) — український військовий, політичний і державний діяч, гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави в Лівобережній Україні (1708-1722), представник козацького роду Скоропадських.

Ешелони в пекло

Зображення
До Міжнародного дня пам’яті в’язнів нацистських концтаборів 11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів. З метою вшанування цієї дати працівники Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки підготували відео, в якому представили огляд книг із фондів книгозбірні, присвячених трагічним подіям Другої світової війни. 11 квітня 1945 року американські військові звільнили один із головних нацистських таборів – Бухенвальд. Довідавшись про наближення військ, в’язні з 18 країн світу підняли повстання. Тому, саме цей день став днем пам’яті. Основний контингент концентраційних таборів формувався із людей, яких нацисти визнали «небажаними елементами». Тисячі українців опинилися за колючим дротом нацистських фабрик смерті, розташованих, як на українській території, так і поза її межами. Після Другої світової війни Ліга українських політичних в’язнів з’ясувала, що українці були в 26 концтаборах та їхніх філіях. В Бухенвальді тільки на 1942 рік налічувалося 5 тис. ук...

Міжнародний день ромів

Зображення
8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів (циган) – найбільшої етнічної меншини в Європі. Саме 8 квітня 1971 р. у Лондоні відбувся перший Всесвітній конгрес ромів, на якому представники 30 країн визнали себе ромами світу, єдиною нетериторіальною (бездержавною) нацією; ухвалив свій гімн і прапор (колесо на синьо-зеленому полотні); це єдиний бездержавний прапор, піднятий біля ООН. Віртуальний етнокалейдоскоп, присвячений самобутній культурі ромського народу, створено в рамках прєкту «Бібліотека – центр діалогу культур».

ПОДВИЖНИК МУЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ СУМЩИНИ

Зображення
  2 квітня ми відзначаємо 160-річчя від дня народження Леоніда Павловича КАГАДЄЄВА (1861–1944) – блискучого піаніста, педагога, музично-громадського діяча, роль якого в історії музичної культури Сумщини важко переоцінити. Леонід Павлович походив із дворянського роду Савичів, родовий маєток яких – хутір Михайлівка, нині Сумського району. Після закінчення Олександрівської гімназії в Сумах юнак навчався на медичному факультеті Харківського університету і відвідував класи Імператорського Російського музичного товариства (ІРМТ), які невдовзі були перетворені в училище, а пізніше – в консерваторію. Навчався він у І. І. Слатіна, відомого піаніста, диригента, друга П І. Чайковського та А. Г. Рубінштейна. Повернувшись 1897 року до Сум, Леонід Павлович став уповноваженим представником Московського відділення Російського музичного товариства, організував гастролі відомих виконавців: скрипалів Л. С. Ауера і Є. А. Цимбаліста, співаків Л. В. Собінова, Габріель та Емілії Крістман, піаністів Софії...

ЖИВА ТРАДИЦІЯ

Зображення
Відеопрезентація «КРОЛЕВЕЦЬКЕ ТКАЦТВО: історія і сучасність» з циклу «Скарби минулого – багатство сьогодення» присвячена славнозвісному народному промислу Сумщини – елементу нематеріальної культурної спадщини України.

Григорій Єлишевич з усмішкою та любов’ю.

Зображення
  1 квітня 2021 рокузавітав до відділу абонементу Сумської обласної наукової бібліотеки на онлайн-зустріч «Літературний ранок у бібліотеці» поет-сатирик, письменник-публіцист, автор і виконавець своїх гуморесок і пісень, член Національної спілки письменників України Григорій Львович Єлишевич. Впродовж зустрічі було багато гумору, лірики, читання, спогадів про неодноразову участь у Всеукраїнському фестивалі гумору «Вишневі усмішки» в столичному палаці «Україна», Всеукраїнських конкурсах «Сміхограй», «Кролевецькі рушники», «Гуморинг-91» та інші. З перших вуст учасники дізналися про відродження ним обласного фестивалю «Вишневі усмішки»на батьківщині Остапа Вишні -у селі Грунь Охтирського району, який у 2013 році відбувся як Всеукраїнський. Прозвучала низка яскравих, неперевершених спогадів про спілкування з маститими корифеями української сцени на Всеукраїнському сільському фестивалі мистецтв "Боромля». З долею гумору Григорій Львович розповів, як ліри...