НА ПЕРЕХРЕСТІ МОДЕРНУ
до 145-річчя славетного архітектора та художника-краянина Ф. Г .Кричевського
Федір Григорович – відомий портретист, майстер історичної та тематичної картини, основоположник сучасного українського мистецтва. Керував Київським художнім училищем, викладав у художніх інститутах Києва та Харкова. Один із засновників та перший ректор Української академії мистецтва. Творчість Федора Кричевського – яскраве й самобутнє явище в українській культурі. У 20-х роках минулого століття роботи Ф. Кричевського експонуються в Європі, його триптих «Життя» стає фаворитом Венеціанського бієнале 1928 року.
Найвідоміші полотна художника присвячені Україні, зображують національне життя, побут, людей, вони - прекрасний спосіб на вивчення й дослідження нашої історії та культури. Згадаймо хоча б найвідоміші роботи Кричевського – «Дівчинка у блакитному», «Наречена», «Три віки», триптих «Життя», цикл картин за поемою Т. Шевченка «Катерина». Федір Кричевський залишався вірним реалістичному стилю, вважаючи, що головне завдання художника – постійно вдосконалювати свою майстерність. Був відкритим до новаторських пошуків, у його роботах різних періодів помітне захоплення і модерном, і символізмом, і авангардом, імпресіонізмом.
За радянської влади Ф. Кричевського переслідували й ув’язнювали за відданість українському національному, позбавили звання заслуженого діяча мистецтв, а оскільки художник відмовився творити шедеври на догоду більшовицькій владі, то й залишили без коштів на існування. Художник зі світовим ім’ям помер за мольбертом - від голоду. В Ірпені 30 липня 1947 року.
Перепохований у Києві на Лук'янівському цвинтарі 1965 року. На честь Ф. Г. Кричевського названі вулиці в Києві, Ірпені та Сумах (вул. Братів Кричевських).
Художня спадщина митця налічує до тисячі творів, вони є окрасою, золотим фондом найкращих музеїв України. Живописні шедеври художника Ф. Кричевського є і в Сумському художньому музеї ім. Н. Х. Онацького та Лебединському ім. Б. К. Руднєва – на бАтьківщині художника.
Ознайомитися з книжковими виданнями, присвяченими художникові Федору Кричевському (та його брату, не менш талановитому митцеві Василю Кричевському), допитливий читач зможе у Відділ краєзнавчої літератури та бібліографії СОУНБ.
#митці_Сумщини #фонди_ВКЛ #велика_спадщина #Федір_Кричевський #Лебединщина #брати_Кричевські
Коментарі
Дописати коментар